יום שישי , יולי 12 2024
ראשי / חתולים / חתול שמן זה לא בריא! הכל על השמנת יתר בחתולים:

חתול שמן זה לא בריא! הכל על השמנת יתר בחתולים:

חתול שמן הנו חתול הנמצא בסיכון גבוה לבעיות בריאותיות ולאורך חיים קצר. אם החתול שלכם שמן, עזרו לו לרדת במשקל ולחזור לכושר גופני טוב:
בכתבה הבאה נדבר על ההשלכות הבריאותיות של השמנת יתר אצל חתולים, גורמים, דרכי מניעה ודרכי טיפול.

"השמנת יתר" הפכה לבעיה בריאותית משמעותית ביותר בעולם המערבי, לא רק לבני אדם אלא גם עבור כלבים וחתולים. לפי דיווחים של האקדמיה האמריקאית למדעים: 25%-40% מהחתולים המבקרים אצל הווטרינר סובלים מעודף משקל.
בבסיס כל עודף משקל מתקיימת הנוסחה הפשוטה של: כמות הקלוריות הנכנסת לגוף לעומת כמות הקלוריות הנשרפת ע"י הגוף. חוסר איזון בין צריכת אנרגיה לשרפתה מביא לעודף אנרגיה הנצבר בגוף כשומן.

חתול שמן

כמו כל הורה טוב, אנו מתמוגגים מהחתול שלנו שנהנה "לטרוף" את מנת המזון שלו ואף מדרבנים אותו לאכול יותר… אנחנו נהנים לשבת איתו על הכורסה ולהתגפף ושוכחים שגם הוא זקוק לפעילות גופנית יזומה.
אך עלינו לזכור שאכילה מופרזת גורמת למשקל עודף ומשקל עודף הוא הוא גורם סיכון משמעותי לבעיות בריאותיות קשות. השאלה היא לא: "האם החתול יפתח בעיות בריאותיות?", אלא, "אילו בעיות הוא יפתח ומתי?"

הבעיות איתן חתול שמן נאלץ להתמודד:

 • מחלת הסוכרת – בחתולים כמו באנשים, השומן העודף בגוף מוביל לעמידות לאינסולין. מחקרים מראים שבחתולים שמנים ישנה ירידה של 50% ברגישות לאינסולין והם נמצאים בסיכון של פי 3 לפתח סוכרת.
 • בעיות לב – השמנה גורמת לעומס פעילות על הלב הבאה לידי ביטוי באי סבילות למאמץ גופני.
 • קוצר נשימה – לחתול השמן ישנה חגורת שומן בעובי של כסנטימטר עד שני סנטימטר סביב בית החזה לכן נדרשת ממנו עבודה מאומצת יותר בהפעלת שרירי הנשימה וכתוצאה מכך הוא מתקשה לנשום נשימות עמוקות.
 • בעיות מפרקים ותנועה – אצל החתול השמן קיים עומס מיותר על המפרקים. עומס זה גורם לניוון המפרקים ולכאבים.
 • כבד שומני – כאשר חתול שמן מפסיק לאכול (כתוצאה ממחלה או ממצב לחץ) שומן גופו מגויס על מנת לספק אנרגיה לגוף. בתהליך של פירוק וניוד השומן עוברים תאי השומן בכבד. הכבד של החתול אינו יודע להתמודד עם הכמות הגדולה של השומן והוא מצטבר בתאי הכבד, פוגע בתפקודו ומביא למצב של כשל כבד שהוא מצב מסכן חיים.

לכן, אצל חתולים שמנים, אפילו בעיה קלה יחסית כמו הצטננות עלולה להפוך למסכנת חיים!

קיימים שני מצבים בהשמנה:

 • עודף משקל (Over Weight) – המוגדר כעודף משקל של כ- 15% מעל משקלו האידיאלי של החתול.
 • השמנת יתר (Obesity) – המוגדר כעודף משקל של 20%-25% מעל המשקל האידיאלי של החתול. השמנת היתר פוגעת בבריאות החתול וביכולת התפקוד שלו.

מהם הגורמים להשמנה?

עודף משקל בחתולים

הטיפול בהשמנה הוא קשה. המניעה – הרבה יותר קלה. לכן חשוב להבין מהן הסיבות להשמנה ולעשות כל מה שאפשר כדי למנעה.

גורמים פיזיולוגיים

 • גיל – הדרישות האנרגטיות של חתול בוגר הולכות ופוחתות עם התקדמות הגיל.
 • עיקור / סירוס – קצב חילוף החומרים אצל חתול מעוקר או חתולה מסורסת איטי יותר, ולכן דרישותיהם האנרגטיות נמוכות בכ- 25%.
 • בעיות בריאותיות – כמו בעיות במפרקים הגורמות לתנועתיות פחותה או מחלות הורמונליות.
 • מרכיב גנטי – נמצא שחתולים מעורבים וחתולים מגזע MANX נמצאים בסיכון מוגבר להשמנה.

גורמים חיצוניים

 • ברוב המקרים מדובר במצב של האכלת יתר, חוסר פעילות גופנית או שילוב של שניהם.
 • שעמום – אצל חתולים שאינם יוצאים מהבית המזון הופך לעתים קרובות לתחליף לתעסוקה או עניין.
 • אכילה רצופה – אכילת יתר מתאפשרת כשיש לחתול גישה חופשית למזון, המזון טעים לו והוא בעל ערך קלורי גבוה והחתול מתרגל לאכול במשך כל שעות היום.

אז מה לעשות (וגם מה לא לעשות)?

מניעת השמנה בחתולים

האסטרטגיה להורדה במשקל משלבת הגבלת כמות הקלוריות במזון על ידי מתן מזון רפואי דיאטטי עם שינוי סגנון חיי החתול: אכילה מבוקרת והגברת הפעילות הגופנית.

פשוט משנים דפוסי אכילה:

 • מדידה מדויקת של כמות המזון – ודאו שיש לכם את כוס המדידה התואמת לסוג המזון שאתם מאכילים. אם אין לכם כוס מדידה מתאימה, יש לקחת כוס ביתית שתשמש לצורך המדידה, לשקול אותה באמצעות משקל מטבח ביתי כאשר היא ריקה ולמלא אותה על פי משקל המנה המומלצת הרשום על גבי האריזה. עכשיו יש לסמן את הגובה אליו הגיע המזון בכוס. מעכשיו תוכלו להשתמש באופן קבוע בכוס זו למדידת המנה המומלצת.
  * שימו לב שהנחיות ההאכלה שעל גבי שק המזון הן לחתול הממוצע: יש לקחת בחשבון שלכל חתול קצב חילוף חומרים משלו ופרופיל גנטי שיכול להיות שונה מזה של "החתול הממוצע".
 • פחות מזון יבש, יותר מזון רטוב – חתולים לא מנצלים היטב את אנרגיית הפחמימות (בשונה מכלבים למשל) ועודף פחמימות גורם להשמנת יתר. המזונות היבשים מכילים כ- 20% פחמימות, לעומת המזונות הרטובים שמכילים 8-10% פחמימות בלבד. החלפת המזון היבש של החתול במזון רטוב בעל תכולה גבוהה של חלבונים ותכולה נמוכה של פחמימות, גם היא תסייע להרזיה / מניעת עודף משקל. חתולים בעלי עודף משקל יפחיתו ממשקלם על ידי העברה מוחלטת (לפחות לתקופה מסוימת) למזון רטוב המכיל פחות מ- 10% פחמימות. כך הם יורידו במשקל בצורה בריאה תוך שמירה על מסת שריר.
  ככלל, אצל כל החתולים, למען בריאות אופטימלית מומלץ לשלב מזון רטוב בתזונה היומית ביחס של 60% מזון רטוב ו- 40% מזון יבש. עלינו לזכור שהתזונה הטבעית של החתול היא טרף טרי אשר ממנו הוא גם מקבל נוזלים לגוף. לכן גם חשוב מאוד להקפיד על איכות המזונות, הן היבשים והן הרטובים שאנחנו רוכשים עבורם.

לקריאה נוספת: מדוע חתולים זקוקים למזון רטוב?

 • מתן חטיפים – יש להגביל את כמותם ולחשב אותם כחלק מכמות הקלוריות הנצרכת ליום – כך שלא יעלו על 10% מכמות הקלוריות היומית המומלצת.
  היות וחטיפים מהווים חלק מחיזוק הקשר בין הבעלים לחתול אין צורך להפסיק לתת אותם, אלא להקפיד על כמותם ועל איכותם.
 • הימנעו מהאכלה חופשית – לחתול שמן אין להשאיר מזון במתקן האכלה עצמית.
 • תחנונים לאוכל – כשהחתול מתחנן לאוכל שחקו איתו במקום להאכיל אותו. פעמים רבות משמשת האכילה כתחליף לקבלת התייחסות מהבעלים.
 • מים טריים – כאשר קערת המזון ריקה מלאו במקומה את קערת המים במים טריים. חתולים רבים ניגשים לשתות כשהם שומעים שממלאים להם את הקערה במים טריים.
 • שינוי מקום קערת המזון – שנו את מיקומה של קערת המזון בבית כך שהחתול יצטרך לחפש ולנוע ברחבי הבית על מנת למצוא את האוכל שלו.האכלה נכונה של חתול שמן
 • מספר ארוחות קטנות ביום – חלקו את המנה היומית לשש ארוחות ביום. החלוקה תפחית את התנהגות התחנונים לאוכל ותעלה את קצב חילוף החומרים.
  מחקרים הראו שמזון המחולק לארוחות קטנות בזמנים קבועים מפחית את תחושת הרעב ומעלה את שיעור שריפת הקלוריות. זאת משום שתהליך האכילה והעיכול שורפים קלוריות ומייצרים חום.
 • דיאטה – לא על ידי הפחתת כמות המזון הרגיל – אם החלטתם לעשות לחתול דיאטה, אין לעשות זאת על ידי הפחתת כמות המזון הרגיל שהוא אוכל היות שכל המרכיבים במזון מאוזנים על פי כמות הקלוריות. לכן אם מורידים מכמות המזון מורידים גם מכמות הוויטמינים והמינרלים שהחתול חייב לקבל. חתול שמן צריך לקבל מזון רפואי המיועד להורדה במשקל.
 • שינוי דפוסי הפעילות – התחילו בעידוד החתול לפעילות: פעילות גופנית מהווה 30% משריפת הקלוריות. בטבע החתולים צדים. החתול מבלה רוב הזמן במארב וכדי לתפוס את הטרף הוא רץ ריצה קצרה ומהירה. החתול אמנם אינו רץ מרתון אך אין זה אומר שלא צריך לעודד אותו לזוז. ניתן לעשות זאת בעיקר על ידי משחקים. יש להתחיל בפעילות גופנית באופן הדרגתי: מתחילים עם 2-3 דקות ביום ומגיעים ל-10 דקות פעמיים ביום.
 • משחקים – בחנויות לחיות מחמד קיים היום מבחר צעצועים שתוכנן במיוחד עבור חתולים (שימו לב לצעצועים האיכותיים של חברת "קרלי"). משחק טוב לחתול נחשב משחק המשלב אימון תוך כדי הפעלת האינסטינקטים הטבעיים של החתול – ובעיקר אינסטינקט הציד. חשוב שהמשחק יהיה בגודל של טרף קטן ובעל קול צורמני. ישנם צעצועים עם גמול מזון כמו צעצועים חלולים שאפשר להכניס אליהם כופתיות והחתול צריך להתאמץ כדי להשיג את המזון מתוך הצעצוע. מרחב המשחק אמור לכלול אפשרויות לטיפוס, שיווי משקל, משטחי גירוד ואפשרויות להסתתרות. מרחב המשחק אמור לעשות שימוש מלא במרחב התלת מימד.
 • דבקות במטרה – כמו בכל תכנית הכוללת הגעה ליעדים – יש לגייס משאבים אישיים ומשפחתיים…!
 • תכנית מובנית המסייעת להורדה במשקל – אם אתם חושדים שלחתול שלכם יש עודף משקל גשו להתייעץ עם הווטרינר. ראשית, על הווטרינר לשלול קיום בעיות בריאות כמו מחלות מטבוליות. חתול שמן זקוק למזון רפואי איכותי שיביא להורדה הדרגתית במשקל – לא יותר מ- 1% ממשקל החתול בשבוע. ירידה במשקל באחוז גבוה יותר תביא לאיבוד משמעותי של מסת השרירים ולתחושת רעב. הורדת משקל מהירה יותר עלולה לגרום לתסמונת "הכבד השומני" (Hepatic Lipidosis).

בהצלחה!

מאת וט-מגן לחיות מחמד

עודף משקל בחתולים

טייסט אוף דה ווילד - Taste Of The Wild

אודות הכותב שירלי קרביץ

שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין פט-מרקט. בין היתר מגדלת 3 חתולים לתפארת מדינת ישראל.

אולי יעניין אתכם גם

חסימת שתן בחתולים

חסימות בדרכי השתן של חתולים

חסימת שתן בחתולים היא בעיה חירומית שללא טיפול תסתיים במוות, לכן בכל חשד יש לפנות …

כתיבת תגובה