יום שישי , אפריל 19 2024
ראשי / אימוץ חיית מחמד / סוד האושר הכלבי

סוד האושר הכלבי

כלב בדשא

יש המון אנשים שאומרים לעצמם, לו רק יכולתי להיות כלב. זה קורה במיוחד ביום חורף קר כשהם צריכים לצאת מהפוך וללכת לעבודה, בזמן שהכלב שלהם מכורבל היטב על הכרית שלו או בתוך המיטה החמימה. הם אומרים לעצמם, "מה, הכלב שלי חי כל כך טוב, כל היום ישן, מקבל אוכל, מקבל אהבה, לא צריך לשלם שכר דירה, אין לו דאגות, אין לו צרות". הביטויים "חיי כלב", "קור כלבים" או "הבן אדם הזה חי כמו כלב", אינם עולים בקנה אחד עם החיים המפונקים וחסרי המאמץ של הכלבים ששפר מזלם ויש להם בית מאמץ חם.

אז זהו, שלא באמת הייתם רוצים להתחלף עם הכלב שלכם, כי האמת שדיי משעמם לו. זאת הסיבה שאתם לפעמים מוצאים סדום ועמורה כשאתם חוזרים הביתה מהעבודה, דברים שהופלו מהשולחן במקרה הטוב, דברים שנלעסו במקרה הפחות טוב, חתיכות נייר טואלט קרועות ברחבי הבית, גרביים לעוסות ואף נעליים. פיפי פה וקקי שם. מהסיבה הזאת הרבה אנשים אומרים שהם נורא היו רוצים לגדל כלב, אבל שהם חוששים שהם לא יוכלו להתחייב לטיפול המסור בחיה, "כי כלב זה לא כמו חתול, צריך להוריד אותו למטה, צריך להתייחס אליו, צריך לתת לו הרבה יחס".

ובכן, זה לא שצריך לתת לכלב כל כך הרבה יחס, כמו שצריך פשוט לתת לו הרגשה שיש לו תפקיד בלהקה שלנו. ממש כשם שיש חלוקת תפקידים בבית – אחד שוטף כלים, השני מוריד את הזבל, השלישי עושה כביסה והרביעי עושה ספונג'ה, גם הכלב רוצה לקחת חלק בפעילות היומיומית הזו. ובניגוד לרובנו, ששונאים את מטלות הבית, הכלב דווקא ישמח לקחת בהן חלק!

לכלבים יש צורך מולד לעמוד במטלות ולקחת חלק בעבודת צוות. כלב שמקבל על עצמו משימה מרגיש בטוח בעצמו, מרגיש שייך, מרגיש שיש לו עניין והוא גם רוצה להפגין הישגיות. אם לא תעסיקו את הכלב שלכם, אפילו במטלה הקטנה ביותר, כמו להביא לכם תמיד את נעלי הבית כשאתם חוזרים הביתה, הוא כבר ימצא דרכים הרבה פחות סימפטיות ואפילו תוקפניות להעסיק את עצמו – הוא ינבח, הוא יחפור, הוא ילעס, ואת זה אתם ממש לא רוצים.

פעם לכלבים היו תכליות גדולות מהחיים – הם היו רועים צאן, הם היו ציידים, ואילו אנחנו אימצנו אותם לביתנו החם ונישלנו אותם מהתפקידים האמיתיים שלכם. וזה בסדר, הם לא סובלים כשהם מתכרבלים, משחקים ומתפנקים, הם רק רוצים להרגיש עדיין חשובים. אז תנו להם להרגיש כאלה!

מה למשל אתם יכולים לתת לכלב שלכם לעשות? תאלפו אותו להביא לכם דברים – נגיד להביא למיטה את עיתון הבוקר, לשאת על הגב שלו משקל קל של פאוץ שיש בו את מפתחות המית כשיוצאים לטיול, להביא לכם את השלט של הטלוויזיה. בקיצור, כל דבר שיגרום לכלב החמוד לכשכש בזנב ולדפוק לכם ליקוק מאושר.

רק תזכרו שחשוב להתאים לכלב משימה שמתאימה לאופי שלו, לגיל שלו, ליכולת הפיזית שלו ולנכונות שלו ללמוד דברים חדשים. ועוד דברים חשוב: תמיד אחרי שהכלב עושה מה שאתם מבקשים, תשבחו אותו על כך ואפילו תפרגנו לו עם חטיף לכלבים. הם מתים על החיזוקים האלה!

טייסט אוף דה ווילד - Taste Of The Wild

אודות הכותב שירלי קרביץ

שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין פט-מרקט. בין היתר מגדלת 3 חתולים לתפארת מדינת ישראל.

אולי יעניין אתכם גם

כל מה שרציתם לדעת על חטיפים לכלבים ולא היה לכם את מי לשאול

כמו בני האדם גם כלבים אוהבים חטיפים. וממש כשם שעלינו לצרוך מעט חטיפים וממתקים פן …

כתיבת תגובה