שבת , יולי 13 2024
ראשי / כלבים / מים ואוכל לכלבים שאינם חשים בטוב: עשה ואל תעשה

מים ואוכל לכלבים שאינם חשים בטוב: עשה ואל תעשה

מזון לכלבים הסובלים מבעיות

אין ספק שאוכל הוא המפתח לגוף חזק. אך לעיתים, כאשר הכלב חולה, הוא עשוי לדחות את האוכל. אז אם לפתע הכלב שלכם הפסיק לאכול הדבר הראשון והחשוב ביותר לעשות הוא לגשת אל הווטרינר ולבדוק האם יש סיבה אורגנית לסירוב הכלב לאכול. 

מתי לא "לדחוף" אוכל לכלב?

בטרם אתם מתחילים לעודד את הכלב לאכול חשוב שתשימו לב מה מצבו. האם הוא חולה? אם הכלב שלכם משלשל או מקיא, אז לא כדאי להציע לכלב אוכל. כי כל אוכל שהוא יאכל צפוי לצאת מיד לאחר הארוחה בדרך לא אופטימלית. חשוב לגשת לווטרינר במצב כזה, כי ייתכן והכלב התייבש והוא זקוק לעירוי נוזלים. גם אם יש לכם אוכל לכלבים שהכלב ממש ממש אוהב, לא מומלץ להציג אותו לפני הכלב במצב כזה. יש לעקוב אחר הוראות הווטרינר.

גם נוזלים חשובים לתהליך ההחלמה, אולם אם הכלב דואב וכואב, אז ייתכן והכלב גם לא יראה עניין מיוחד בשתיית מים. חשוב לא להכריח את הכלב לשתות כי זה עשוי להוביל לדלקת ריאות, במצב שבו הכלב לא לוגם נכון את המים. אם התייעצתם עם וטרינר והוא ביקש מכם לעודד את הכלב לשתות קצת מים, אז אלו הצעדים שיכולים לעזור לכם.

כך תעודדו את הכלב החולה לשתות קצת מים

אפשר להרטיב את הידיים שלנו, לקרב את הידיים שלנו לפי הכלב ולנסות להציע לו שישתה או ילקק מהידיים או האצבעות. אפשר להציע לכלב ללקק קוביית קרח. אפשר לנסות להציע אוכל רטוב לכלבים, זה אוכל שאחוז המים בו הוא די גבוה. אם אין לכם מזון רטוב לכלבים, אז אפשר להוסיף מים חמימים לאוכל היבש של הכלב או שאפשר לנסות להוסיף קוביית קרח לקערת המים, זה מעודד כלבים מסוימים לשתות.

ומה עם אוכל לכלב שלא מרגיש טוב?

אם הכלב נראה לכם חולה ומסרב לאכול, אז כפי שציינו יש לגשת לווטרינר, זה הדבר הכי נכון ובטוח לעשות. הוטרינר צריך לבדוק את הכלב ולזהות את המחלה ממנה סובל הכלב.

אם וטרינר אבחן את הבעיה וביקש מכם לעודד את הכלב לאכול, אז יש כמה דרכים לעשות כן. כך למשל, אם נראה לכם שהאוכל הרגיל של הכלב לא יעשה את העבודה אז כדאי לחפש אוכל אחר, אולי אפילו אוכל מיוחד שהוא אוהב במיוחד, למשל אוכל רטוב. פשוט יש מצבים שבהם צריך לחשוב מחוץ לקופסה ולדאוג שהכלב יאכל, גם אם מדובר באוכל בלתי שגרתי (אך אוכל בריא ואיכותי, כמובן), כי חשוב שהכלב יאכל ולו קצת ממצב שבו הכלב לא יאכל בכלל.

במקרים רבים, הצעת אוכל מיוחד לכלב עשויה לעורר אצלו את בלוטות הריח והטעם, להגביר את תחושת התיאבון וכך לגרום לו לאכול. כמו כן, חשוב להתאים את האוכל למחלה שיש לכלב. לדוגמה, אם הכלב סובל מהקאות או בחילות אז חשוב להציע אוכל שאינו מכיל הרבה שומן או סוכרים. בכל אופן, כדאי להתייעץ עם הוטרינר על סוג האוכל הרצוי בהתחשב במצבו הייחודי של הכלב. 

אוכל ייעודי לכלבים הסובלים מבעיות שונות

מזונות המותאמים לכלבים הסובלים מבעיות שונות

עוד דרך שיכולה לעודד את הכלב לאכול היא לחפש אוכל ייעודי לכלבים חולים. אם הכלב אובחן במחלה מסוימת אז יש בנמצא מותגים שמציעים אוכל לכלבים במצבי חולי שונים. כך לדוגמה יש אוכל ייעודי לכלבים בוגרים ואוכל לכלבים הסובלים מהשמנת יתר, לכלבים עם בעיות במפרקים, יש אוכל ייעודי לכלבים עם בעיות בעור ואפילו אוכל לכלבים עם בעיות במערכת העיכול. 

אם מזון בריא ומיוחד לא מפתה את הכלב, אז אפשר לפנות לתוכנית אחרת. במידה ויש אישור של הוטרינר, אז אפשר לנסות להציע לכלב פינוקים או חטיפים ייעודיים לכלבים. לעיתים אוכל של גורי כלבים עשוי לעשות את העבודה (ובלבד שמגישים אותו רק בתקופת המחלה ולא לאחריה כי היא אוכל לגורי כלבים אינו מתאים לכלבים בוגרים, הוא יגרום להם להשמין).

אפשר גם להציע אוכל מסוים של בני אדם, באישור ובהמלצה של הוטרינר, כמובן. ובמקרים מסוימים, גם קצת אוכל של חתולים יכול לגרות את הכלב לאכול. גם כאן, חשוב להקפיד על כמויות קטנות וכמובן שיש להפסיק עם האוכל הזה מיד לאחר סיום המחלה או כאשר הכלב מתחיל להתאושש. גם במקרה של האכלת אוכל לחתולים לכלב, יש להתייעץ תחילה עם הוטרינר.

רק בריאות!

טייסט אוף דה ווילד - Taste Of The Wild

אודות הכותב שירלי קרביץ

שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין פט-מרקט. בין היתר מגדלת 3 חתולים לתפארת מדינת ישראל.

אולי יעניין אתכם גם

כלב קולי

עור בריא ופרווה מבריקה

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף והוא נראה לעין. בגור שנולד מהווים העור והפרווה כ- …

כתיבת תגובה